Skip to content

Corporate

DİKİLİ ÇİFTLİK

Dikili Çiftlik A.Ş. started its activities in 2005 in Dikili, İzmir, within the body of Çamlıca Kültür ve Yardım Vakfı, in the fields of fruit (olive, plum) cultivation, livestock production and tissue culture methods. Meat products brand of the enterprise is ‘Kırmızı Et’, table olive and olive oil brand is ‘Amphora’, tissue culture products brand is InvitroFidan.

InvitroFidan Plant Tissue Culture Laboratory, one of the largest tissue culture laboratories in Turkey, has an annual production capacity of 3,000,000 plants with its 1000 m² closed area. There is a closed system elite greenhouse for blue-certified production within the enterprise.

The plants are acclimatized to the outside environment after the invitro stage in 5 da of technological acclimatization and 10 da of modern production greenhouses with a seasonal capacity of 2.500.000 plants. All processes from the entrance of the plants to the laboratory to the sale of the plants are followed by an ERP-based software. In this way, the traceability of the products and the mixing of varieties and clones are prevented.

Invitro Fidan Tissue Culture Laboratory, which has the Private Sector Agricultural Research Establishment Certificate and the Tissue Culture and Seed Producer Certificate issued by the Ministry of Agriculture and Forestry, is also authorized as a nursery organization.

Türkiye’nin en büyük doku kültürü laboratuvarlarından biri olan InvitroFidan Bitki Doku Kültürü Laboratuvarı, 1000 m2 kapalı alanı ile yıllık 3.000.000 adet bitki üretime kapasitesine sahiptir. İşletme bünyesinde mavi sertifikalı üretim için kapalı sistem 3 no’lu damızlık parsel bulunmaktadır.

Sezonluk 2.500.000 bitki kapasiteli 5 da teknolojik alıştırma ve 5 da modern üretim serasında invitro aşamadan sonra bitkiler dış ortama alıştırılmaktadır. Bitkilerin laboratuvara girişinden seradan satışına kadar olan tüm prosesler ERP tabanlı bir yazılım ile takip edilmekte bu sayede ürünlerin izlenebilirliği ve çeşitlerin ve klonların karışmaları önlenmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen Özel Sektör Tarımsal Araştırıcı Kuruluş Belgesi ve Doku Kültürü ile Tohumluk Üretici belgesine sahip olan InvitroFidan Doku Kültürü Laboratuvarı ayrıca fidancı kuruluş olarak da yetkilendirilmiştir.

Transform your business faster using Solar Plates.

Data management technologies global data marketplaces

0 k+
Customer Build we love
0 %
Fully Customer Satisfaction
testimonial-img-01@2x
Reprehent in voluptate velit esse cillum dolore euesi fugiatei resti nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidata videnti emoisunt in culpa qui officia deserunt mollit anim in uptates painaesse cillum dolore fugiat.
Kenneth Patton
UI/UX Designer, Artbees Themes
testimonial-img-02@2x
Reprehent in voluptate velit esse cillum dolore euesi fugiatei resti nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidata videnti emoisunt in culpa qui officia deserunt mollit anim in uptates painaesse cillum dolore fugiat.
David Janson
UI/UX Designer, Artbees Themes
Our Professional Team Member

Take a look to our professional team members.

team-img-01@2x

Trevor Stanley

Team Leader
team-img-02@2x

Caroline Pierce

Founder & CEO
team-img-03@2x

Jeff Vasquez

Member
team-img-04@2x

Allen Guzman

Member
We’re Working With

25,000+ of the world’s most successful companies with trust

client-1@2x
client-3@2x
client-2@2x
client-4@2x
Play Video